SP FINALE MOSKVA 2018: Francuska – Hrvatska 4:2

Hrvatska  će večeras odigrati svoje  prvo finale u povijesti na Svjetskom nogometnom prvenstvu , dvadeset godina je prošlo od opjevanog trećeg mjesta u Francuskoj. Prvo finale, a protivnik je isti kao i prije 20 godina, Francuska.

Hrvatska je do finala došla na malo teži način od Francuza, u skupini je briljirala, a nakon toga svaka utakmica završila je u produžecima, od toga dvije sa jedanaestercima, jedna nakon 120 minuta, tako je u šali rekao izbornik Dalić da smo odigrali jednu utakmicu više od Francuske.

Za Francusku igraju: Lloris, Pavard, Varane, Umtiti, Pogba, Griezmann, Giroud, Mbappe, Kante, Matuidi, Hernanadez

Za Hrvatsku igraju: Subašić, Vrsaljko, Strinić, Perišić, Lovren, Rakitić, Modrić, Brozović, Mandžukić, Rebić, Vida.

Prvo poluvrijeme

Hrvatska je dobro ušla u utakmicu, držala je igru pod kontrolom  do 18. minute kada, je bio slobodan udarac za Francusku. U tom prekidu Mandžukić postiže autogol, i Francusku dovodi do vodstva (1:0). Deset minuta nakon toga Perišić postiže gol za poravnanje rezultata (1:1). Francuska u 34′ minuti ima udarac iz kuta, lopta pogađa Perišića, Sudac Pitana, provjera VAR  i  sudi jedanaesterac za Francusku. Grizman siguran sa bijele točke, i dovodi Francusku ponovno u vodstvo (2:1). Do kraja poluvremena Hrvatska je imala, dvije sjajne prilike, koje na žalost nisu završile u Francuskom golu.

Drugo poluvrijeme

Drugo poluvrijeme započelo je šansom Rebića, koji je iskosa s lijeve strane uputio snažan udarac pod gredu koji je Lloris bravurozno obranio. U 52. minuti po desnoj strani je Mbappe prošao Vidu, ali mu je Subašić ušao u udarac i obranio. U 59. minuti Francuzi su ponovno iz ničega došli do gola. Nakon akcije Mbappea i Griezmanna do udarca je došao Pogba, Modrić je blokirao, ali je francuski veznjak opet prvi došao do lopte i preciznim udarcem pogodio desni kut hrvatskih vrata.

U 62. minuti Brozović je u zadnji trenutak spriječio da lopta dođe do Mbappea, ali je najbolji francuski igrač ipak došao do gola 65. minuti. Hernandez je dodao do Mbappea, koji je s udarcem s 25 metara iznenadio Subašića.

U 69. minuti Hrvatska postiže drugi gol nakon katastrofalne pogreške vratara Llorisa koji je pokušao driblati Mandžukića, koji ga je pročitao, postavio nogu i lopta je odsjela u mreži.  U 78. minuti udarac Rakitića prolazi tik pored vratnice, a u 82′ ubačaj Kramarića ne uspijeva smiriti Pjaca u zadnjoj ozbiljnijoj situaciji na utakmici.

Tekst: Inga ĆUŽIĆ/ZNA//HINA