ABA LIGA: Cedevita – Zadar 71-74

ABA LIGA:  Cedevita – Zadar 71-74
U 11. kolu ABA lige Zadar je u Domu sportova uspio šokirati Cedevitu i sa 74:71 izboriti svoju četvrtu pobjedu, koja bi momčadi Ante Nazora mogla biti vrlo važna u borbi za ostanak.
Cedevita je bila ta koja je većim dijelom držala vodstvo tijekom prvih 30 minuta. U posljednju četvrtinu Zagrepčani su ušli sa 59:53, no onda je Domagoj Bošnjak zabio dvije trice, a Henrik Širko još jednu od table u 9-0 seriji kojom su Zadrani otvorili četvrtu četvrtinu i poveli sa 62:59. Kad je na drugoj strani Tomislav Zubčić izgubio loptu, trener domaćina Jasmin Repeša pozvao je timeout. Mario Delaš na to je zakucao na asistenciju Mire Bilana, no Širko je ubrzo još jednom pogodio za tri, a James Florence kasnije je prednost gostiju povećao na 67:61.
Cedevita se, doduše, uspjela vratili. Bilan je pokraj Josipa Sobina na 3:05 min. do kraja zakucao za 67:67, no poslije jednog pogođenog slobodnjaka Sobina na drugoj strani, Fran Pilepić na zonu Zadra promašio je iz lijevog kuta. Florence je na 2:27 min. do završetka pogodio samo jedan slobodnjak, a na 50 sekundi do kraja Anti Delašu u ulazu je iscurilo polaganje za izjednačenje.
Kad je Florence promašio tricu, Zadar je uhvatio vrlo važan skok u napadu. Marko Ramljak na to je pogodio oba slobodna bacanja, a Ante Delaš nije kod -4 na 15 sekundi do kraja uspio pogoditi brzu tricu.

“Ja bih čestitao Zadru na zasluženoj pobjedi. Pokazali su veliku želju i veću energiju nego mi. Mi kad ne dominiramo energetski, mislim da teško bilo koga možemo dobiti i to smo vidjeli puno puta ove godine. Veliki broj utakmica i putovanja smanjuje mogućnosti za treninge. Nakon što smo se vratili iz Moskve napravili smo jedan intenzivniji trening za ekipu koja se za nas pripremala sedam dana i energetski je imala pretpostavke bolje nego mi. Ja sam već jučer na treningu bio zabrinut kad smo šutirali slobodna bacanja 50%. Danas od visokih i vanjskih igrača nitko nije bio na nivou na kojem bi trebao, a onda sigurno pobjeda ne bi dolazila u pitanje”, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

Sa 16 poena i pet skokova prvi strijelac i drugi skakač Cedevite bio je Mario Delaš: “Nema  se što reći. Imali smo dobivenu utakmicu, no oni su se vratili i izgubili smo. Svi smo imali htijenje, volju i želju, ali nekad se naprave glupe pogreške i kad oni uđu u ritam onda je to to.”

Osim Marija Delaša, kod domaćina su dvocifreni još bili Pilepić s 15 poena i pet asistencija i Bilan s 12 poena i četiri skoka.
Dobar start Cedevite
Trener Zadra Ante Nazor brzo se odlučio za prvi timeout. Prvo je na otvaranju utakmice tricu zabio Pilepić, a onda i Nemanja Gordić. Mario Delaš nešto kasnije pokušao je uhvatiti jedno teško brzo dodavanje pod košem, no odbijanac od njegove ruke završio je u obruču za 8-0 i to je bio rezultat kod kojeg je Nazor svoje igrače odlučio pozvati na dogovor.
Prvi koš kod gostiju na 7:09 min. do isteka prve četvrtine zabio je Marko Ramljak, nakon čega su se gosti ubrzo sasvim konsolidirali i zahvaljujući trici Domagoja Bošnjaka sa zvukom sirene prvu dionicu zaključili su samo s četiri poena zaostatka (14:20).
Isti je igrač nakon manje od tri minute igre u drugom periodu položio za prvo vodstvo (24:23) Zadra na utakmici. Pilepić je na to odgovorio svojom trećom tricom, a poslije ubačaja Marka Ramljaka na drugoj strani za novu minimalnu prednost Zadra, Cedevita je napravila seriju 14-3 (otišli s 25:26 na 39:29), u kojoj je sedam poena zabio raspoloženi Tomislav Zubčić.
Prvo poluvrijeme sa istekom vremena na 41:32 ubačajem za dva, nakon što je pretrčao cijeli teren, okončao je Pilepić (10 poena, dva skoka i dvije asistencije uz šut za dva 2/2 i šut za tri 2/3 u prvom poluvremenu).
Prednost je Cedevita nastavila držati i u trećoj četvrtini – sve do preokreta Zadra na otvaranju četvrte.
“Bila je ovo teška i muška utakmica vrhunskog intenziteta. U par navrata, posebno u prvoj i drugoj četvrtini, protivnik je bio na desetak razlike, ali mi smo prvenstveno pokazali borbenost i htijenje, a i onda i koncentraciju i iskontrolirali smo drugi dio utakmice. Moram čestitati svojim momcima. To je plod jednog teškog rada i jedan korak naprijed jer naš je cilj da iz kola u kolo igramo sve bolje. Sada se treba pripremiti za sljedeću utakmicu protiv Partizana, koja će također biti teška. Izgubili smo ove godine nekoliko utakmica u egalu i drago mi je kad se dobije jedna ovakva utakmica u gostima. Ova pobjeda mora ohrabriti moje momke da oni vrijede dosta više nego što oni možda misle”, izjavio je Ante Nazor.
Sa 17 poena uz sjajan šut za tricu 5/6 prvi strijelac Zadra bio je Domagoj Bošnjak. Marko Ramljak, koji je došao na konferenciju za novinare, upisao je 11 koševa, četiri skoka i dvije asistencije: “Bila je to jedna teška utakmica, dosta iscrpna. Potrošili smo puno energije protiv ekipe koja nameće energetski jak ritam. U prvom poluvremenu smo s tim imali problema, no borili smo se kroz cijelu utakmicu i osjetila se velika žar i želja za pobjedom. Bilo je tu grešaka koje normalno da se događaju jer je Cedevita ipak euroligaški protivnik. U nekim situacijama kad smo trebali pogoditi, pogodili smo i neke šuteve i ekipa je naplatila, kao što je trener već rekao, neke poraze gdje smo trebali možda lakše dobiti nego ovdje. Ekipa je to zaslužila večerašnjim pristupom i energijom.”
Tekst / Foto: KK Cedevita