EUROLIGA: Cedevita napravila čudo u Tel Avivu

Cedevita je uspjela napraviti ono čemu se malo tko nadao. Zagrepčani su uz 14 pogođenih trica usred Tel Aviva u četvrtom kolu B skupine Eurolige pobijedili Maccabi Electru, aktualne prvake Europe, sa 83:73.

Već je protiv CSKA u prošloj euroligaškoj utakmici na domaćem parketu Cedevita pokazala da može odigrati vrlo dobro. Tada su Repešini igrači ipak izgubili i nakon što su večeras ponovno pružili sjajnu partiju, bilo bi nezasluženo da su poslije četiri kola ostali na nula pobjeda.

Nakon što je Cedevita prvo poluvrijeme završila s četiri poena prednosti, Maccabi je u trećoj četvrtini dva puta izjednačio. No, svaki put kad je trebalo, kad su domaćini “puhali”za vrat, Cedevita je odgovorila u napadu pa su poslije koša Sofoklisa Schortsanitisa za 49:49 gosti napravili seriju 13-2 (51:62), u kojoj je Roko Ukić zabio šest, a Fran Pilepić pet poena.

Na kraju treće četvrtine Miro Bilan asistirao je otvorenom Nemanji Gordiću za tricu s lijeve strane za 57:68. U posljednjih 10 minuta Maccabi se je grčevito borio. Na 6:50 min. do završetka Brian Randle zabio je za 64:68 i bilo je jasno da domaćini itekako imaju dovoljno vremena za preokret. No, Pilepić je u narednim trenucima zabio dvije vrlo važne trice (za 64:71 i 67:74), a kad je Devin Smith pogodio jedno slobodno bacanje nakon što je dosuđena tehnička Jasminu Repeši rezultat je na 3:37 min. do završetka bio 71:74.

Srećom, nakon toga su zaredali promašaji s obje strane. Mario Delaš na 2:25 min. zabio je dva slobodnjaka za 71:76, a polaganje Mire Bilana u suradnji s Ukićem za 71:78 na 79 sekundi do kraja Maccabi je postavilo u sasvim tešku poziciju.

“Ovo je važna pobjeda, specijalno za jednu momčad kao što je naša, ovako mlada, željna dokazivanja i napretka. Sigurno da je ovo strašno bitno za samopouzdanje i za ono što je sve pred mojim igračima. Mislim da je to najveća težina ove pobjede”, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša. “U momentima kad su se oni vraćali uvijek smo znali pronaći formulu da im ne dozvolimo da preokrenu utakmicu na njihovu stranu i mislim da smo taktički i energetski utakmicu odigrali zaista dobro. Ja sam rekao već svojim igračima kad smo igrali protiv Fenerbahčea u Zadru da ne treba nikoga podcijenivati, svakoga treba respektirati, ali ne treba nikoga ni precijenjivati. Već smo protiv CSKA bili blizu i neke naše gluposti u trećoj četvrtini i greške na kraju utakmice kad smo razigrali Teodosića oduzele su nam pobjedu.”

Repeši ovo nije prva pobjeda u Nokia Areni: “Ovdje sam gubio s 44 razlike, ai i dobivao s različitim protivnicima, Fortitudom, Romom, Malagom, a sada i s Cedevitom. Privilegija je igrati u jednoj takvoj atmosferi.”

Na pitanje tko je junak današnje pobjede Repeša je bio jasan: “Svi, ekipa.”

Kod Cedevite je prvi strijelac i asistent sa 17 poena i šest asistencija bio Roko Ukić: “Odigrali smo stvarno najbolju utakmicu sezone. Poklopilo nam se par stvari i dobar šuterski dan. Oni kad su vidjeli da ne mogu povesti uvukla im se nervoza u igru i na kraju je to rezultiralo našom pobjedom. Svaki put kad bi oni došli blizu mi bi napravili neku seriju i ponovno vratili prednost. Nismo im dali da se vrate u utakmicu i to bi bilo to.”

Drugi strijelac sa 16 koševa (trica 4/6, dvica 2/3), četiri skoka i tri asistencije bio je Gordić, a Pilepić je upisao 14 poena i pet asistencija.

Pilepićeve trice u ključnim trenucima bile su od iznimnog značaja: “I prije utakmice smo pričali da ćemo imati našu šansu. Gledali smo puno njihovih videa, pripremili smo stvarno dobar skauting i vidjelo se da u njihovoj igri ima dosta rupa i propusta. Pogotovo u obrambenom dijelu. Mislim da smo sve te propuste kaznili i da smo ispoštovali sve što smo se dogovorili prije utakmice. Primiti 73 poena protiv takve jedne napadačke ekipe je fenomenalno postignuće jer oni idu na 90 i 100 poena. Obrana je zaista funkcionirala perfektno, a imali smo i malo sreće jer su oni neke šuteve kad smo mi kasnili u rotaciji promašili. Ja sam u prvom poluvremenu kod svih šuteva bio van ritma i nisam se osjećao dobro, ali na poluvremenu sam odlučio srediti glavu. Kod prvog šuta u drugom poluvremenu sam bio otvoren, obrana mi nije prilazila, zamislio sam se kao da sam na treningu i nisam se previše uzbuđivao.”

Prvo poluvrijeme završeno je s 40:44 i bio je to rezultat kojim su zadovoljniji mogli biti Izraelci.

Nakon što je Sofoklis Schortsanitis zabio dva slobodna bacanja za vodstvo Maccabija 8:7, Cedevita je napravila seriju 9-0 i tako već na 4:13 min. do isteka prve četvrtine poslije trice Luke Babića došla do dvoznamenkastog vodstva 8:18.

Nemanja Gordić dotad je već zabio sedam poena, a u drugu se dionicu ušlo s rezultatom 22:26. Kad je poslije trice Tomislava Zubčića Bilan ukrao loptu, Ukić je kontri je položio i pogodio dodatno slobodno bacanje za 26:34 nakon manje od tri minute igre u drugoj četvrtini. Izraelci su na to napravili seriju 10-3 i došli na 36:37, no Cedevita nije ispustila vodstvo jer su Mario Delaš, Luka Babić i Gordić na suprotnoj strani odgovorili serijom 7-0 za 36:44.

Kod Maccabija je Jeremy Pargo upisao 24 poena i pet asistencija, a Devin Smith 14 poena, šest skokova i sedam asistencija.

Tekst:  KK Cedevita