DVORANSKI HOKEJ: Hrvatska u višem razredu europskoga dvoranskog hokeja

Hrvatska je osigurala prolaz u drugu skupinu Europskog prvenstva u dvoranskom hokeju iako je izgubila posljednju utakmicu od Walesa 5:7, temeljem većeg broja postignutih golova.

Prvo mjesto na turniru u nedjelju završenom u Svetom Ivanu Zelini na kraju je pripalo Portugalcima, koji su osvojili 12 bodova (poraženi u subotu od Hrvatske, prije dobili Wales) uz gol­razliku od plus 19. Velšani i Hrvati osvojili su također po 12 bodova uz istovjetnu (+15) gol­

razliku, no momčad Ivana Tomca zabila je četiri gola više (32­:28), što joj je donijelo drugo mjesto. Stjecajem okolnosti, pretkraj utakmice i drugo je mjesto visjelo u zraku: pri rezultatu 5­-5, u 39. minuti utakmice, Hrvatska se nekoliko sekundi branila s golmanom i jednim igračem u polju (!?) nakon serije isključenja koja je sudio mađarsko­švicarski sudački par Vasko/Lingg.

Prvo je Filip Taušan u 36. minuti isključen na pet minuta zbog šuta na gol nakon sučevog zvižduka. U 39. je zbog odugovlačenja igre Zvonimira Vuka isključen (po pravilima) kapetan momčadi, golman Zoran Jakopović (postavlja se pitanje je li zbog tog pravila smisleno imati prvog golmana za kapetana!), a u 40., opet zbog udaranja loptice nakon sučeva zvižduka, i najbolji hrvatski hokejaš Domagoj Čefko.

Usput, suđen je tada i kazneni korner iz kojeg su Velšani, nakon 15­ak sekundi igre u posljednjoj minuti, zabili za 5:5.  Drame (znalo se prije utakmice da Velšanima treba pobjeda s trima pogocima razlike) ipak nije bilo jer su pogodak za 7:­5 Britanci zabili u posljednjoj sekundi utakmice.

Nema dvojbe, suci su svojim odlukama utjecali na krajnji ishod utakmice, i to negativno po hrvatsku reprezentaciju. U posljednjih 10 minuta Hrvatskoj je suđeno pet isključenja, od čega tri jednominutna i dva petominutna. Velšanima je isključen samo jedan igrač na minutu. Suci su propustili u završnici kazniti Velšanina za guranje loptice, a najveći su propust imali u 35. minuti kada igranje noge velškog igrača na putu loptice prema golu nisu sankcionirali kaznenim udarcem nego samo kornerom. Uslijedio je opisani Taušanov udarac nakon zvižduka i petominutno isključenje, sve to pri vodstvu Velšana 5­:4.

Dva poteza hrvatskih hokejaša zaslužuju epitet epskih: Domagoj Čefko u 38. je minuti izjednačio na 5:5 s igračem manje na parketu, zabivši majstorski pod gredu malo ispred linije deveterca, dok je golman i kapetan Zoran Jakopović u 34. minuti, pri rezultatu 4­:4, skinuo penal najboljemu velškom hokejašu Rufusu McNaught­Barringhtonu. Da se nešto od toga nije dogodilo, Hrvatska ne bi uspjela.

Utakmica je pokazala da ovoj momčadi, osim daljnje tehničko­taktičke, treba i pojačana mentalna priprema za buduća iskušenja. Igrači gube glavu u stresnim situacijama.

Zadovoljan sam što smo realizirali postavljeni cilj, plasirati se u 2. skupinu. Malo sam ipak razočaran jer smo htjeli prvo mjesto. Napravili smo, nažalost, previše pogrešaka. Što se sudaca tiče, mogu samo reći da mi neke njihove odluke nisu bile jasne – rekao je nakon utakmice trener Tomac.

Najbolji golman turnira sasvim je zasluženo hrvatski kapetan Zoran Jakopović, trofej za najboljeg strijelca podijelili su Domagoj Čefko i Velšanin Rufus McNaughtBarringhton sa po 11 postignutih pogodaka (Velšanin nam je u nedjelju zabio četiri), dok je igračem turnira proglašen Portugalac David Franco.